Risikoprosjekt forberedes – konkurranse for å få utslippsfrie hurtigbåter

Anbud365: Risikoprosjekt forberedes – konkurranse for å få utslippsfrie hurtigbåterTotalt 200 hurtigbåter er i drift. Av all kollektivtrafikk er hurtigbåt det som forurenser mest: En hurtigbåt forurenser ni ganger mer enn personbiler og fire ganger mer enn fly per transportkilometer. Det er noe av bakteppet for prosjektet «Fremtidens hurtigbåt» i regi av fylkeskommunene Nordland, Vestland og Trøndelag – med støtte fra Leverandørutviklingsprogrammet (LUP). På bildet, Hans Jørgen Kibsgaard, innkjøpsleder i Nordland fylkeskommune (foto: privat).

Skriv ut artikkelen

Det har vært gjennomført konseptutvikling og en omfattende designfase som viser at det er mulig å utvikle energieffektive hurtigbåter på nullutslipp. Imidlertid er risikoen forbundet med overgang fra design til bygging ansett som for høy. Nå tar likevel det fylkeskommunale fellesprosjektet «Fremtidens hurtigbåt» sjansen. Det forberedes en konkurranse på detaljprosjektering av fremtidens hurtigbåt rettet mot verft. Det tas sikte på å tildele inntil 8 kontrakter, og utkast til konkurransegrunnlag er for tiden ute på høring.

Allerede i 2017 startet arbeidet med å utvikle «Fremtidens hurtigbåt». Initiativet kom fra Trøndelag fylkeskommune, som sammen med Leverandørutviklingsprogrammet (LUP) laget en dialogkonferanser. Senere knyttet fylkeskommunene Nordland og Vestland seg til. Målet er å utvikle og bygge nye, miljøvennlige hurtigbåter som skal gå i trafikk langs norskekysten, fremgår det av innovativeanskaffelser.no.

Økonomisk risiko

Utlysning av anskaffelsen av en energiefektiv hurtigbåt var i utgangspunktet planlagt primo januar 2024, med tildeling av kontrakt i august/september 2024. I hydrogenløpet var leverandørene klare for å ta fatt på tilbudsfasen i konkurransen. Anskaffelsene ble imidlertid lagt på is inntil videre ettersom de involverte fylkeskommunene ikke kunne påta seg .den økonomiske risikoen for dette innovative, men risikofylte, byggeprosjektet.

Så, i juni i fjor, ble det kjent at «Fremtidens hurtigbåt» var tilgodesett med 50 mill i Revidert Nasjonalbudsjett. Prosjektet har gjennom tidligere faser mottatt støtte fra Klimasats. Dermed signaliserte regjering og Stortinget at prosjektet utgjør et viktig bidrag i overgangen til nullutslippssamfunnet. Utover høsten i fjor ble det så gjennomført en rekke leverandørkonferanser, som gav grunnlag for det konkurransegrunnlaget som nå er ute på høring.

Forurenser mest

Hurtigbåter er en viktig del av samferdselstilbudet i Norge, og totalt 200 hurtigbåter er i drift. Av all kollektivtrafikk er hurtigbåt det som forurenser mest: En hurtigbåt forurenser ni ganger mer enn personbiler og fire ganger mer enn fly per transportkilometer.

Det har tidligere vært gjennomført konseptutvikling og en omfattende designfase, som viser at det er mulig å utvikle energieffektive hurtigbåter på nullutslipp. Erfaring fra tidligere prosjektfaser og dialog med markedet, viser imidlertid at risikoen forbundet med overgang fra design til bygging fortsatt oppleves som for høy.

Inntil 8 kontrakter

Oppdragsgiverne forbereder derfor nå en konkurranse på detaljprosjektering av fremtidens hurtigbåt rettet mot verft. Denne konkurransen tar sikte på å få verifisert design og ytelser for å demonstrere at bygging av fartøy er praktisk gjennomførbart, og sette verft i stand til å delta i senere konkurranser om bygging av fartøy.

Det tas sikte på å tildele inntil 8 kontrakter for å gjennomføre oppdraget. Hver kontrakt vil omfatte detaljprosjektering og verifikasjon av foreslått prosjektdesign av fartøy basert på to ulike, eksisterende ruter.

Innspillsfrist 28.februar

«Fremtidens hurtigbåt» søker med denne anskaffelsen å tilrettelegge for et eventuelt fremtidig anbud på bygging av båt eller driftskontrakt hvor det stilles krav til energieffektivitet, ved å redusere risiko for oppdragsgiver og leverandør.

Frist for å gi innspill til konkurransegrunnlaget er 28. februar, mens det siktes inn mot kontraktsinngåelse i mai i år.

Bli den første til å kommentere på "Risikoprosjekt forberedes – konkurranse for å få utslippsfrie hurtigbåter"

Legg inn kommentar

Epostadressen din vil ikke vises.


*