Dagens 30% klima- og miljøkrav garanterer ikke sirkulære løsninger i BAE-næringen

Anbud365: Dagens 30% klima- og miljøkrav garanterer ikke sirkulære løsninger i BAE-næringenOffentlige anskaffelser har et stort potensial til å være et effektivt virkemiddel for å styrke etterspørselen etter sirkulære løsninger i BAE-næringen, heter det i en rapport som klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen har mottatt (foto: Martin Lerberg Fossum).

Skriv ut artikkelen

Dagens 30%-krav garanterer ikke bruk av sirkulære løsninger i BAE-næringen. Kravet kan være til hinder for bruk av sirkulære løsninger, dersom vektlegging av miljøkriterier som er lettere å måle, som klima, premieres høyere enn sirkulære løsninger. Eksempelvis kan en anskaffelse av utslippsfrie gravemaskiner i utgangspunktet være et godt klimatiltak, men ikke nødvendigvis sirkulært om det innebærer økt ressursbruk.

I tillegg er sirkulære løsninger ofte i en oppstartsfase og ikke like utbredt som salg av nye byggevarer og -materialer. Dette kan innebære et større transportbehov med økte klimagassutslipp inntil de sirkulære løsningene er mer utbredt.

Denne «dommen» over regjeringens innføring av 30% miljø- og klimakrav er å finne i rapporten «Ikke rett fram» fra en ekspertgruppe oppnevnt av Regjeringen. Brita Bye ledet gruppen, og klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen tok imot rapporten for en tid tilbake.

To anbefalinger

I rapporten er det to anbefalinger helt eller delvis knyttet til offentlige anskaffelser

  • Særregelen for uttaksmerverdiavgift ved utdeling av varer til gave- og reklameformål med verdi inntil 200 kroner (bagatellmessig verdi) fjernes. Det samme gjelder særregelen om fradragsrett for anskaffelser av varer med bagatellmessig verdi til slike formål.
  • Offentlige anskaffelser setter krav til sirkulære løsninger i alle bygg- og anleggsprosjekter og at det utformes en gradvis opptrappingsplan for kravene. Det anbefales også at kriteriene i offentlige anskaffelser i større grad vektlegger sirkularitet, slik at bygg- og anleggsprosjekter som benytter sirkulære løsninger, premieres i vesentlig større grad enn i dag.

Stort potensial

Offentlige anskaffelser har et stort potensial til å være et effektivt virkemiddel for å styrke etterspørselen etter sirkulære løsninger i BAE-næringen, og er i dag en del av klima- og miljøpolitikken i Norge, EU og de fleste OECD-land, heter det.

Samtidig slår gruppen fast at Norge har et stort forbedringspotensial for bruk av sirkulære løsninger i BAE-næringen. Myndighetene må aktivt bruke offentlige anskaffelser for å dreie etterspørselen mot sirkulære løsninger og for å fremme Innovasjon, fremgår det av rapporten fra ekspertene.

Om «klimaeffekten» blir for stor ….

Valg og vekting av miljøfaktorer er viktig for sirkulære løsningers konkurransedyktighet, fremholder ekspertgruppen. I vektingen av klima- og miljøhensyn i offentlige anskaffelser skal i prinsippet alle effekter den aktuelle anskaffelsen kan ha på klima og miljø, hensyntas likt. Det er imidlertid en risiko for at miljøkriterier som er relativt lettere å måle og dokumentere, som klimaeffekter, blir vektlagt høyere enn andre mer skjønnsmessige hensyn, som forringelse av naturverdier eller grad av sirkularitet i leverandørenes verdikjeder.

En skjevhet i vektingen av klima- og miljøhensyn, ved å vekte klimaeffekter relativt høyt, kan redusere konkurransedyktigheten til sirkulære løsninger i offentlige anskaffelser. Et eksempel finner ekspertgruppen i bygg- og anleggssektoren, der ombruk av byggevarer eller gjenvinning av byggeråstoff er mindre utbredt enn salg av nye byggevarer og -råstoff. Ettersom markedet for slike sirkulære produkter foreløpig er lite i størrelse, kan det å tilby slike løsninger i en offentlig anskaffelse for eksempel innebære et større transportbehov i et bygg- og anleggsprosjekt, sammenlignet med en tilbyder som i større grad benytter seg av nyproduserte varer. Om klimaeffekten blir «for» førende i oppdragsgivers vurdering av klima- og miljøhensyn, risikerer man å i for stor grad premiere løsninger som innebærer lite transport, men større bruk av primære materialer.

Bli den første til å kommentere på "Dagens 30% klima- og miljøkrav garanterer ikke sirkulære løsninger i BAE-næringen"

Legg inn kommentar

Epostadressen din vil ikke vises.


*