Halvparten av alle byggefirmaer mener at kvalifikasjonskrav i offentlige anskaffelser hindrer dem i å legge inn anbud, selv om de har evnen til å levere. Dette fremgår av en undersøkelse gjennomført av Byggföretagen i Sverige – blant deres medlemsbedrifter. Bedriftene vil dessuten ha oftere oppfølging, og: – Ved å vise en plan for systematisk og kontinuerlig oppfølging allerede under anskaffelsen, reduseres risikoen for unormalt lave anbud og illojal konkurranse.
Byggföretagen er en bransje- og arbeidsgiverorganisasjon for bygg, anlegg og spesialistforetak på den svenske byggmarkedet. I en fersk rapport presenteres resultatene fra en undersøkelse blant sine medlemsbedrifter om offentlige anskaffelse: «Mer fokus på kvalitet i alla delar av den offentliga upphandlingen».
Oppfølging og kvalifikasjonskrav
Verdien av offentlige anskaffelser i Sverige er i overkant av 1 000 mrd svenske kroner, noe som tilsvarer 18% av BNP. Byggföretagens rapport er basert på en medlemsundersøkelse gjennomført ved utgangen av 2024. Undersøkelsen ble besvart av 511 bedrifter. 297 av disse deltar i offentlige anskaffelser, mens 214 bedrifter har svart fra perspektivet om ikke å delta i offentlige anskaffelser.
Det fremgår at mange byggefirmaer hindres i eller avstår fra å legge inn anbud i offentlige anskaffelser. Halvparten av alle byggefirmaer mener at kvalifikasjonskrav i offentlige anskaffelser hindrer dem i å legge inn anbud, selv om de har evnen til å levere. En like stor andel mener at de fleste krav og kontraktsvilkår ikke følges opp i kontraktsperioden.
Bekymringsfullt
Bedrifter mener at krav for å sikre bedriftenes tekniske og faglige kapasitet ofte er for snevre og uforholdsmessig utformet. Dette gjelder krav til referanseoppgaver samt visse ferdigheter og erfaring for individuelle roller, heter det i rapporten, og: – Det er bekymringsfullt at kvalifikasjonskrav ofte oppfattes som uforholdsmessige. Dette begrenser unødvendig konkurransen og har dessverre også mer vidtrekkende konsekvenser.
Synet på tydeligheten i klimakrav og sosiale forhold er delt. Mange bedrifter mener at denne typen krav kan utformes tydelig, men ofte er for snevre. De konkrete forholdene må avgjøre om og hvordan kravene kan stilles for at de skal oppnå sitt formål, ifølge undersøkelsesresultatene.
Redusere risiko
6 av 10 mener at arbeidsrettslige vilkår ofte er klare og enkle å forstå. Samtidig oppgir mer enn halvparten at arbeidsrettslige vilkår bør følges opp oftere.
Bedriftene mener at oppfølging bør skje oftere for nesten alle oppfølgingsområder. Ved å vise en plan for systematisk og kontinuerlig oppfølging allerede under anskaffelsen, reduseres risikoen for unormalt lave anbud og illojal konkurranse, er budskapet fra de som besvarte undersøkelsen.




Bli den første til å kommentere på "Svenske byggfirmaer: Kvalifikasjonskrav hindrer dem i å legge inn anbud"