Rehabilitering: 14 helse-leverandører tilbyr til sammen to til tre ganger anslått behov

Anbud365: 14 helse-leverandører tilbyr til sammen to til tre ganger oppdragsgivers anslått behovDet er viktig at leverandører som tildeles kontrakt, får levere et tentativt totalvolum av tjenester som legger grunnlag for stabil drift og inntektssituasjon, skriver adm.dir Jan Frich, Helse Midt-Norge til sitt styre. Anledningen er et anbud som gjelder spesialisert rehabilitering.

Skriv ut artikkelen

14 private leverandører har i et anbud om spesialisert rehabilitering til sammen tilbudt et volum som er to til tre ganger så stort som anslått behov, har adm.direktør i Helse Midt-Norge meldt til sitt styre. Anbudet er svært krevende, påpeker han, og tildelingen kan ikke gjennomføres på en kvalitetsmessig god nok måte før i sommer. Tildeling av kontrakt er planlagt til oktober, og verdien av anskaffelsen er anslått til 355 mill årlig.

Helse Midt-Norge RHF har siden 2018 hatt avtale om leveranse av spesialisert rehabilitering med 12 private leverandører i egen region. Siste opsjon med varighet ut 2025 er utløst. I tillegg har Helse Midt-Norge RHF hatt tilleggsavtale med enkelte institusjoner i Helse Sør-Øst sitt område innenfor delytelser (diagnosegrupper) som ikke har vært dekket av tilbud i egen region.

Helse SørØst RHF har sagt opp disse avtalene og dermed må Helse Midt-Norge RHF i tillegg gå til anskaffelse av disse delytelsene.

Vesentlige endringer

Arbeidet med nye avtaler startet i 2023. Behovsvurderingen har basert seg på et oppdatert faglig kunnskapsgrunnlag for effektive rehabiliteringstjenester. Vesentlige endringer fra tidligere anskaffelse innebærer tidsavgrensning for enkelte delytelser, overgang fra døgnkontinuerlig behandlingstilbud med tilstedeværelse av helsepersonell på natt, til dagbehandling med overnatting for pasientgrupper som til vanlig bor hjemme og klarer seg selv, samt behandlingstilbud mandag til fredag.

Nytt anbud ble lyst ut sommeren 2024. Anbudet er delt inn i to anskaffelser:

  • En anskaffelse for leverandører i egen region med estimert årlig verdi 355 mill. kroner.
  • En anskaffelse for leverandører i hele landet med estimert årlig verdi 25 mill. kroner.

Like mange pasienter som tidligere

I kravspesifikasjonen er det bedt om tilbud til like mange pasienter som tidligere, men det legges opp til noe kortere oppholdstider innen enkelte delytelser og større bruk av digitale konsultasjoner i forkant og etterkant av tilbudet. Det legges også opp til at omtrent like mange pasienter som tidligere skal få tilbud med mulighet for overnatting, men med noe mindre bruk av overnatting i helger.

I ny anbudsrunde har 14 leverandører i egen region levert tilbud. Leverandørene har i anbudet til sammen tilbudt et volum som er to til tre ganger så stort som anslått behov. Innkomne tilbud er vurdert i henhold til annonserte kriterier som er kvalitet, pris og geografisk plassering. Det er også viktig at det anslåtte totale volumet per leverandør gir grunnlag for stabil drift og inntektssituasjon.

Tildeling i oktober 2025

De mottatte tilbudene er vurdert etter kvalitet, og det er gjennomført både skriftlige forhandlingsrunder og fysiske avklaringsmøter med alle leverandørene. Alle leverandørene har fått tilbakemelding på tilbudene og fått mulighet til å forbedre tilbudet sitt. Kvalitetsskår og pris har deretter blitt sammenstilt og vektet.

Det har grunnet utfordringer med å få gjennomført en vurdering av tilbudene og andre forhold blitt forsinkelser i prosessen med tildeling. Det er nå lagt en konkret plan med sikte på tildeling i oktober 2025.

Bli den første til å kommentere på "Rehabilitering: 14 helse-leverandører tilbyr til sammen to til tre ganger anslått behov"

Legg inn kommentar

Epostadressen din vil ikke vises.


*