Siste frist: Anskaffelsesundersøkelsen gir innkjøpsledere en unik mulighet for benchmarking

Anskaffelsesundersøkelsen gjennomføres av DFØ og gir et oppdatert bilde av hvordan offentlige anskaffelser organiseres og gjennomføres. 9. juni er siste frist for å delta i undersøkelsen og seksjonssjef for analyse og innkjøpsledelse i DFØ, Mona Stormo Andersen, oppfordrer alle innkjøpsledere til å bidra med sine svar.

Skriv ut artikkelen

Nå nærmer det seg siste frist for offentlige virksomheter til å svare på Anskaffelsesundersøkelsen 2026. DFØ oppfordrer innkjøpsledere og andre med sentralt ansvar for anskaffelser i offentlig sektor til å bidra med sine svar.

-Ved å svare er du med på å styrke kunnskapsgrunnlaget for hele det nasjonale innkjøps-Norge. Resultatene gir innsikt i status, utfordringer og utviklingsmuligheter – og bidrar til bedre beslutninger og prioriteringer for hvordan vi kan bistå virksomheter på tvers av sektorer, uttaler seksjonssjef for analyse og innkjøpsledelse i DFØ, Mona Stormo Andersen.

Undersøkelsen, som gjennomføres av DFØ, ble sendt ut til innkjøpsledere og andre med sentralt ansvar for anskaffelser i offentlig sektor i mai. Resultatene gir et oppdatert bilde av hvordan offentlige anskaffelser organiseres og gjennomføres, og brukes som kunnskapsgrunnlag for videre utviklings- og forbedringsarbeid på anskaffelsesområdet.

Nyttig verktøy for benchmarking

For mange innkjøpsledere er det krevende å vite hvordan egen virksomhet ligger an sammenlignet med andre. Anskaffelsesundersøkelsen gir derfor ikke bare et nasjonalt kunnskapsgrunnlag, men også en sjelden mulighet til å benchmarke egen anskaffelsesfunksjon mot andre virksomheter i offentlig sektor.

-Du får tilgang til et eget dashboard der du kan sammenligne dine resultater med andre virksomheter. Det gir verdifull innsikt i hvor din virksomhet står – og hvor det er potensial for forbedring, forklarer Stormo Andersen.

Her kan du blant annet sammenligne egne resultater med gjennomsnittet i offentlig sektor, eller se nærmere på sammenlignbare virksomheter. Ingen andre virksomheter får innsyn i den enkelte virksomhets resultater.

Identifiserer forbedringsmuligheter

Gjennom resultatportalen kan virksomhetene sammenligne sin egen skår på seks sentrale områder: styring og ledelse, samarbeid og prosess, kompetanse, digitalisering, klima og miljø, samt innovasjon.

Resultatene kan gi et bedre grunnlag for å vurdere modenhet i anskaffelsesarbeidet, identifisere forbedringsområder og prioritere videre utvikling og kompetanseheving.

Tidligere undersøkelser har blant annet vist utvikling innen områder som digitalisering, klima og miljø, innovasjon og kompetanse – temaer som i økende grad står sentralt i offentlige anskaffelser.

DFØ understreker at svarene brukes til å videreutvikle veiledning, verktøy og tiltak på anskaffelsesområdet. Samtidig får virksomhetene selv tilgang til styringsinformasjon som kan brukes i eget forbedringsarbeid.

For virksomheter som ennå ikke har svart, er 9. juni siste frist til å delta i årets anskaffelsesundersøkelse. Har du spørsmål knyttet til undersøkelsen, kan du ta direkte kontakt med Stormo Andersen på e-post: MonaStormo.Andersen@dfo.no

3 kommentarer på "Siste frist: Anskaffelsesundersøkelsen gir innkjøpsledere en unik mulighet for benchmarking"

  1. Web sitenizin tasarımı ve içerik kalitesi çok başarılı, takibe aldım.

  2. Thanks for clearing this topic up for me, highly appreciated.

  3. Small game, big heart: Enjoy and consider a donation https://steamgame.pages.dev

Legg inn kommentar

Epostadressen din vil ikke vises.


*