Flere av Virkes medlemmer opplever en betydelig «reguleringstretthet». Ikke minst bidrar åpenhetsloven til det. Derfor reagerer Virke nå på at et nytt «lag av reguleringer» er på vei. Det gjelder menneskerettighetskrav i offentlige anskaffelser. Her er det, mener Virke, snakk om et lag oppå to regelverk – anskaffelsesreglene og åpenhetsloven, begge utfordrende. Så, vær så snill, begrens omfanget av det nye laget så mye som mulig, heter det.
Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ) og Etisk handel Norge (EHN) har hatt på høring forslag til standardformulerte kontraktsvilkår, krav og kriterier å fremme grunnleggende menneskerettigheter ved anskaffelser av høyrisikoprodukter. Blant de som er kommet med høringssvar, er Hovedorganisasjonen Virke.
«Reguleringstretthet»
Av høringssvaret fremgår det at flere av deres medlemmer opplever en betydelig «reguleringstretthet». Det kommer stadig flere og nye detaljregler, som hver for seg har et godt formål, heter det. I sum skaper dette store transaksjonskostnader uten at bedriftene oppfatter at det bidrar til reelle endringer i samfunnet.
Åpenhetsloven er blant lovene Virkes medlemmer omtaler i slike sammenhenger. Derfor kommer det en oppfordring om sterkt å redusere nye reguleringer til et minimum.
– Vi opplever dessverre, skriver Virke, at DFØs forslag i denne høringen i stor grad vil bidra til å legge et nytt «lag av regelverk» oppå to regelverk (anskaffelsesregelverket og åpenhetsloven). Disse oppleves allerede som utfordrende for mange virksomheter. Virke oppfordrer derfor DFØ til å begrense omfanget av forslaget i så stor grad som mulig.
Forpliktelser og mislighold
Virke minner om at Standard Norge i fjor lanserte NS 8411 og NS 8412. Disse standardkontraktene har inkorporert åpenhetsloven i de innledende bestemmelsene på en måte Virke oppfatter som hensiktsmessig. De skiller seg særlig fra DFØs forslag på to måter: For det første pålegger de ikke bedrifter som ikke er underlagt åpenhetsloven å følge åpenhetsloven, og for det andre lar de sanksjonene for brudd på åpenhetsloven følge de alminnelige reglene om mislighold i kontrakten for øvrig.
Brudd på kontraktsforpliktelser om åpenhetsloven kan håndteres innenfor eksisterende kontraktsrett, mener Virke. En egen regulering for åpenhetsloven vil medføre et unødvendig «lag av regulering». Virke oppfordrer derfor til å bruke samme variant som Standard Norge.
Dominoeffekt
– Dersom DFØ legger opp til en praksis med særregulering av brudd på visse kontraktsbestemmelser, kan det medføre en dominoeffekt der flere og flere bestemmelser særsanksjoneres, skriver Virke i sitt høringssvar. Dette strider med norsk kontraktstradisjon.
Etter Virkes syn er det uheldig å innføre krav som medfører at virksomheter som ikke er omfattet av åpenhetsloven likevel må følge alle prosesser i åpenhetsloven. Disse virksomhetene vil kunne oppleve kravene om å følge åpenhetsloven som uforholdsmessige i den enkelte kontrakt. Dette vil bidra til økte transaksjonskostnader og i verste fall at virksomhetene avstår fra å gi tilbud.
– Vår erfaring er at virksomheter som ikke er omfattet av åpenhetsloven, i hovedsak bidrar som underleverandører til virksomheter som er underlagt loven, og at disse virksomhetene selv stiller de kravene til informasjon og aktsomhet som er nødvendig for å sikre en forsvarlig leveranse, heter det.
Bli den første til å kommentere på "Menneskerettighetskrav: Ber om å få begrenset omfanget mest mulig"