Dagens Anbud365-webinar breddfullt av gode råd for å unngå «vesentlig avvik»-felle

Anbud365: Dagens Anbud365-webinar breddfullt av gode råd for å unngå «vesentlig avvik»-fellePartner Wenche Sædal og senior associate Ørjan Foldøy – begge Thommessen – gav på dagens Anbud365-webinar en rekke gode råd om hvorledes oppdragsgivere og leverandører kan unngå fallgruver i forbindelse med vurderinger av hva som er absolutte krav, vesentlige avvik – og mulig avvisning (ill.: skjermdump).

Skriv ut artikkelen

I den såkalte Kystverket-saken i Høyesterett (HR-2025-1098-A) kom ikke spørsmålet om hva som er et «absolutt krav på spissen» – det ble bare en gjentakelse av eksisterende oppfatninger. Og dermed råder fortsatt uklarhet om hva som er «absolutte krav», om det er vesentlige krav og hvordan dette med avvisning i den sammenheng forholder seg. For å hjelpe oppdragsgivere og leverandører når det er såpass med uklarheter, gav partner Wenche Sædal og senior associate Ørjan Foldøy – begge Thommessen – på dagens Anbud365-webinar en serie gode råd.

Nærmere 1150 hadde meldt seg på til dagens Anbud365-webinar – en rekordartet påmelding som viser at det er mange mener dette er mye kompetanse å hente ved å delta på/lytte til Anud365s serie av webinarer/seminarer. Presentasjonene vil bli delt i etterkant av webinaret.

Tema for tvist

Sædal og Foldøy viste til at avvik fra kravene i anskaffelsesdokumentene er et tema som ofte fører til tvist i KOFA og domstolene. Senest i juni avsa Høyesterett dom i HR-2025-1098-A, hvor spørsmålet var om Kystverket hadde plikt til å avvise en valgt leverandør på grunn av avvik fra den tekniske beskrivelsen basert på NS 3420.

Feilvurderinger fra oppdragsgiver kan åpne for klager, begjæringer om midlertidig forføyning og erstatningssaker. Både oppdragsgivere og leverandører bør derfor ha god kontroll på problemstillingen for å unngå unødvendige tvister og avvisninger, heter det.

Foredragsholderne fulgte opp mer konkret hva de la i dette:

Til oppdragsgivere …:

  • Skriv det dere mener og stå for det dere skriver.
  • Vurder hvorvidt det er nødvendig med detaljerte krav eller om funksjonsbeskrivelse er tilstrekkelig
  • Ikke la det vøre tvil om at et krav er så viktig at det vil utgjøre et vesentlig avvik å fravike det
  • Der det er flere «absolutte» krav er nødvendig: Vurder eksempelvis en A-krav- og B-krav-løsning
  • Husk: det er ikke mulig å ombestemme seg ved «absolutte» krav (eller er det det?)
  • Vurder alle deler av tilbudene – ikke bare avviksskjemaet
  • Dokumenter vurderingene skriftlig
  • Innhent teknisk/juridisk bistand ved behov

… og til leverandørene:

  • Les anskaffelsesdokumentene godt
  • Gjør egne vurderinger av hvilke krav som det ikke kan avvikes fra
  • Ved usikkerhet: Still spørsmål før tilbudsfristen
  • Vær obs: Risiko å levere tilbud med avvik – alle avvik over «ubetydelig»-terskelen gir avvisningsrett
  • Ikke lever tilbud med avvik med mindre man må
  • Sjekk all tekst, vedlegg, figurer og tegninger
  • Ikke skriv mer enn nødvendig
  • Hvis tilbud inngis med avvik – begrunn avviket
  • Hjelp oppdragsgiver med deres vurdering – hvorfor det ikke er vesentlig og formulert tydelig

Bli den første til å kommentere på "Dagens Anbud365-webinar breddfullt av gode råd for å unngå «vesentlig avvik»-felle"

Legg inn kommentar

Epostadressen din vil ikke vises.


*